TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNETYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE
1 2 3 4 5 6 7





  • ODWIEDZINY:
    aby zobaczyć dokładne
    statystyki, należy kliknąć na licznik

    Online:


.:: Strona Główna ::.
Witamy w Serwisie Internetowym Wsi Stanowice – miejscu, w którym każdy
znajdzie coś dla siebie.

Portal został stworzony z myślą o jak najlepszej prezentacji naszej miejscowości w Internecie. Mamy nadzieję, że wizyta na stronie dostarczy Państwu wiele interesujących informacji o naszej wsi, jej mieszkańcach oraz najistotniejszych wydarzeniach.

Zapraszamy do wyrażania swoich opinii w czacie oraz wiadomościach. Liczymy, że witryna przypadnie Wam do gustu i będzie przez Państwa często odwiedzana.

„Jestem ze Stanowic i jestem z tego dumny” - nagroda dla Niny Gradowskiej!
jest2.jpg

Nina Gradowska kolejny raz udowodniła, że pisanie to jej pasja. Jej praca – wywiad z p. Piotrem Szmidtem pt. „Jestem ze Stanowic i jestem z tego dumny” - została zauważona i doceniona przez organizatorów VII Dolnośląskiego Konkursu Dziennikarskiego „Współczesny Dolny Śląsk”. Zdobyła nagrodę główną.
Na uroczystej gali, która odbyła się 5 maja we Wrocławiu, tak przewodnicząca jury zrecenzowała jej wywiad: „Mała wieś Stanowice i niezwykły jej mieszkaniec, Pan Piotr Szmidt to bohaterowie wywiadu Niny Gradowskiej. Pan Piotr z zaangażowaniem buduje tradycję lokalną, angażuje się w działania samorządowe, jest niezwykle aktywnym pasjonatem historii, szczególnie Stanowic. Bardzo dobry wywiad z nauczycielem angielskiego ze Stanowic.”
Głównym celem konkursu jest zainteresowanie uczniów szkół dolnośląskich przeszłością i współczesnością Dolnego Śląska oraz rozwijanie ich zdolności literackich i dziennikarskich.

jest1.jpg jest3.jpg

Oto pełny zapis nagrodzonego wywiadu:
„Jestem ze Stanowic i jestem z tego dumny”

Wywiad z panem Piotrem Szmidtem – nauczycielem języka angielskiego, radnym, pasjonatem historii i wielkim miłośnikiem swej małej ojczyzny – Stanowic.

Co takiego jest w tej małej wsi, że młody i wykształcony mężczyzna postanowił tu zamieszkać ?
Stanowice zachwyciły mnie swoim położeniem, bardzo bogatą i ciekawą historią, a przede wszystkim tym, że mieszka tu tak wielu fantastycznych ludzi – pełnych pasji, pomysłów i zaangażowania w tworzenie coraz lepszych warunków życia. A zaczęło się w 1989 roku - poślubiłem wtedy mieszkankę Stanowic.
Jest Pan społecznikiem, cały wolny czas poświęca Pan swej wsi.
Staram się być tam, gdzie potrzebują mnie mieszkańcy mojej wsi. Współpracuję ze wszystkimi instytucjami i organizacjami tu funkcjonującymi: Radą Sołecką, Ochotniczą Strażą Pożarną (jestem członkiem wspierającym), Ludowym Klubem Sportowym Herbapol, Stowarzyszeniem Mieszkańców Na Rzecz Rozwoju Wsi Stanowice (jestem jego członkiem), Dyrekcją Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Radą Rodziców oraz Księdzem. Dzięki tej współpracy poznaję ich potrzeby i staram się im pomagać. Cieszę się, że mogę dzięki wyborowi mieszkańców, mieć swój wkład w rozwój naszej pięknej wsi. Wspólnie z osobami, które podobnie jak ja mają wizję wsi na miarę XXI wieku, doprowadziliśmy do wyremontowania kilku dróg i chodników, poprawienia funkcjonowania odwodnień i kanalizacji, wyposażenia straży pożarnej w nowoczesny sprzęt, zlikwidowania zagrożenia przez ruiny po byłej RSP, upiększenia kilku miejsc.
Nieobce są też Panu nowoczesne zabiegi marketingowe, które pomagają promować okolicę.
Chcąc bardziej docenić zaangażowanie mieszkańców w działania na rzecz naszej wsi, powołałem w 2012 roku kapitułę honorowego tytułu „Zasłużony dla Wsi Stanowice”. Co roku przyznajemy tytuł różnym osobom i instytucjom, które swoim działaniem wspierają naszą wieś. Moim celem jest promocja Stanowic – w prasie lokalnej, na stronie Strzegomia, telewizji regionalnej. Udało nam się - staraniem kilku pasjonatów - wydać pocztówki z zabytkami naszej wsi. Znalazły się na nich zabytki istniejące, ale także te, których niestety już nie ma. W 2017 roku minie dziesięć lat od powołania strony internetowej (www. stanowice.pl), która cieszy się dużym powodzeniem wśród internautów - także tych, którzy przebywają za granicą. Jako anegdotę można potraktować fakt, że jeden z mieszkańców naszej wsi dowiedział się o zebraniu mieszkańców nie tu, ale od córki przebywającej w Anglii. Strona pozwala zaprezentować także naszą historię, zabytki, pasjonatów tutaj mieszkających, wydarzenia bieżące. Mieszkańcy są informowani przeze mnie o tym, co dzieje się w radzie miejskiej. Mają również możliwość wyrażania swoich poglądów i komentowania wydarzeń.
A młodzież identyfikuje się ze swoją wsią?
Tak, choć oczywiście są i tacy, którzy woleliby o sobie mówić” jestem z miasta...” Wielu z naszych absolwentów zdobywa to, czego nie udaje się innym. Ważne, żeby pamiętali i pokazywali, z jakiego miejsca się wywodzą. Może to zabrzmi górnolotnie, ale uważam, że pięknie byłoby, gdyby mówili: „Jestem ze Stanowic i jestem z tego dumny!”. A tak na co dzień dobrze byłoby, gdyby dbali i szanowali nasze wspólne dobro – obiekty do odpoczynku, zabawy i miejsca publiczne.
Pana plany na przyszłość ?
Mam jasną wizję tego, co chciałbym jeszcze zrobić dla naszej wsi. Przede wszystkim wyremontować pozostałe drogi, chodniki, zbudować nową szatnię dla klubu sportowego, salę gimnastyczną, która służyłaby szkole i wszystkim mieszkańcom. Martwi mnie to, że w centrum Stanowic znajdują się ruiny po byłej RSP, które stanowią mienie niczyje i żaden z organów władzy – nawet tej najwyższej - nie jest w stanie nam w tym pomóc. Prosiłem o pomoc posłów, premiera i sprowadziłem telewizję. Niestety wszystko bezskutecznie. Marzy mi się, żeby znalazł się nabywca na nasz piękny pałac i go zagospodarował – byłoby pięknie jak za dawnych lat!
Jak rozwija Pan swe pasje historyczne?
Jestem członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej. Interesuje mnie historia powszechna, ale w szczególności historia naszej wsi. Historią interesuję się od zawsze – przez kilka lat byłem jej nauczycielem w naszej szkole. Pierwsze lekcje poświęcałem na poznanie historii i zabytków Stanowic. Starałem się i staram się nadal zainteresować nią młodych ludzi. Dzięki wielu działaniom i wielu przyjaciołom udaje się odkrywać coraz więcej faktów oraz ciekawostek. Dużą radość sprawia mi to, gdy przekazuję mieszkańcom – często ku ich zdumieniu – co znajdowało się kiedyś w danym miejscu lub kto w danym miejscu mieszkał i czym się zajmował. Najnowsze ustalenia dowodzą na przykład, że pierwsza wzmianka o Stanowicach pochodzi z 1149 roku! Mam już przygotowaną kamienną tablicę, na której taka informacja się znajdzie. Stanie w widocznym miejscu przy kościele, w pobliżu krzyża pokutnego. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się dokładnie spisać historię naszej wsi – mam sporo materiałów i trzeba je tylko uporządkować. Na razie mam prawie gotową historię kościoła katolickiego, kościoła ewangelickiego, fabryki porcelany, obu pałaców. Brakuje mi trochę na temat cegielni, browaru i gorzelni. Marzy mi się urządzenie muzeum, w którym znalazłyby się zgromadzone przeze mnie eksponaty, a przede wszystkim ekspozycja naszej słynnej na cały świat porcelany.
Rozmawiając o historii ,nie sposób nie spytać o krzyż pokutny …
Jeśli chodzi o krzyż pokutny, to jego historią zajmowało się wielu badaczy, gdyż jest to obiekt szczególny w swoim rodzaju. Jest o nim głośno od momentu jego znalezienia w wykopie przy ulicy Olszańskiej w Stanowicach w 1988 roku. Został przeniesiony w pobliże naszego kościoła i objęty opieką konserwatora zabytków. Stał się celem wizyt wielu turystów. Jest to jedyny obiekt z naszej gminy, który znajduje się w gronie 300 polskich obiektów "naj". Odznaka Turystyczno - Krajoznawcza PTTK "Polskie Naj" została ustanowiona i jest nadawana w celu spopularyzowania walorów krajoznawczych, turystycznych i historycznych oraz współczesnego dorobku Polski, a także ocalenia od zapomnienia, przynajmniej niektórych "rekordzistów". Nasz krzyż trafił tam z tej racji, że jest uznawany za najstarszy w Europie! Wzniesiono go w 1305 roku.
Dziękuję za rozmowę i życzę, aby jak największa ilość Pańskich planów doczekała się realizacji.
Serdecznie gratulujemy Ninie oraz jej nauczycielce - pani Beacie Szkarłat! Życzymy dalszych sukcesów!
Tekst i zdjęcia: Beata Szkarłat - dziękujemy!


Dodał: Piotr Szmidt, dnia 10.05.2017, 21:11komentarze [0]

[Nie można komentować.] [Wróć do newsów]


Wiadomość
Do tego newsa nie dodano jeszcze żadnego komentarza.
Komentarze zostały wyłšczone.

Powered by PsNews