TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNETYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE
1 2 3 4 5 6 7

  • ODWIEDZINY:
    aby zobaczyć dokładne
    statystyki, należy kliknąć na licznik

    Online:


.:: Strona Główna ::.
Witamy w Serwisie Internetowym Wsi Stanowice – miejscu, w którym każdy
znajdzie coś dla siebie.

Portal został stworzony z myślą o jak najlepszej prezentacji naszej miejscowości w Internecie. Mamy nadzieję, że wizyta na stronie dostarczy Państwu wiele interesujących informacji o naszej wsi, jej mieszkańcach oraz najistotniejszych wydarzeniach.

Zapraszamy do wyrażania swoich opinii w czacie oraz wiadomościach. Liczymy, że witryna przypadnie Wam do gustu i będzie przez Państwa często odwiedzana.

Pojawiły się znaki wskazujące krzyż pokutny!
krzyż pokutny.jpg

Zapewne zauważyliście Państwo, poruszając się drogą wojewódzką, że kilka dni temu pojawiły się tam nowe znaki. Udało się doprowadzić do ich zamontowania, gdyż krzyż pokutny, o którym informują na to zasługuje. Jak podają różne źródła: "Najstarszym w Europie krzyżem pokutnym, z którym powiązany jest dokument umowy ugodowej zgodnie z prawem pokutnym, jest krzyż ze Stanowic (woj. dolnośląskie, gmina Strzegom)". Wzniesiono go 5 grudnia 1305 roku, czyli ponad 700 lat temu. Dokument znajduje się w archiwum Joannitów w Pradze i został wystawiony przez księżną Beatrycze, żonę Bolka I Surowego, księcia jaworskiego, lwóweckiego i świdnickiego. Zamordowany został Konrad von Langiberc, młynarz ze Stanowic przez zarządcę zakonnego folwarku.

k5.jpg

Należy dodać, że znaki wskazujące krzyż są ważne również dlatego, że znajduje się on zbiorze 300 polskich obiektów "Naj" zebranych do odznaki przez PTTK.

k2.jpg k3.jpg

k4.jpg

Przedsięwzięcie zostało wykonane i sfinansowane ze środków Gminy Strzegom, za co bardzo dziękuję.
Dodał: Piotr Szmidt, dnia 28.12.2018, 20:20komentarze [0]

[Nie można komentować.] [Wróć do newsów]


Wiadomość
Do tego newsa nie dodano jeszcze żadnego komentarza.
Komentarze zostały wyłšczone.

Powered by PsNews